Eesti Õpilasesinduste Liit | September 2019
4068
post-template-default,single,single-post,postid-4068,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

September 2019

XVIII suvekool ,,Hariduskood”

Õpilasliidu suvi kulmineerus 12.-14. augustil, mil Lainela puhkekülas toimub XVIII suvekool teemal ,,Hariduskood”. Suvekooli peakorraldajateks olid juhatuse esimees Marcus Ehasoo ja aseesimees Joosep Kään ning korraldusmeeskonda kuulusid: Anette Viin, Klaara Saar, Kristin Pintson, Karo Trossek, Karolin Kask, Karl-Martin Leppnurm ja Viktoria Siigur. 

Suvekoolis keskendusid noored digiharidusele ning tehnoloogiale meie koolisüsteemis. Osalejad said avastada erinevaid tehnoloogia edulugusid ning ise neid ka luua. 


Juhatus

Septembrikuu on juhatuse jaoks olnud töine ja viljakas. Septembrit alustasime uue hooaja käivitamisega, mis seekord tähendas õpilasesinduste aabitsa väljalaskmist avalikkusele. Lisaks keskenduti uute aktivistide väljakoolitamisele: juhatuse esimees Marcus Ehasoo koolitas avaliku esinemise ja simulatsioonide teemadel, aseesimees Joosep Kään koolitas kultuuri- ja kommunikatsioonivaldkonda, aseesimees German Skuja liikmete valdkonda ja juhatuse liige Lennart Mathias Männik avaliku poliitika valdkonda. 

1. septembril kuulutati Narva linnas välja koolirahu. Koolirahu väljakuulutamine on iga-aastane sündmus, mille eestvedajaks on Lastekaitse Liit ning partneriteks MTÜ TORE ja Eesti Õpilasesinduste Liit. Sündmusel allkirjastatakse koolirahu leping, mille eesmärgiks on üles kutsuda koole toimetama koostöises ja rahumeelses keskkonnas. Rohkem informatsiooni koolirahu kohta on võimalik leida siit

Septembrikuus toimusid haridus- ja teadusstrateegia 2035 kohtumised. Juhatuse liikmed on kaasa rääkinud õppekavade, kooliastmete ning noorsootöö teemadel. 

20. septembril said kokku Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Õpilasesinduste Liit, et jagada üksteisega eesseisvaid väljakutseid ja ülesandeid. Teemadeks olid noorteühingute edaspidine rahastus, teadusrahastus, haridus- ja teadusstrateegia 2035 ning koostöine planeerimine. 

24. septembril said Haridus- ja teadusministeeriumi eestvedamisel kokku noorteühingud, et jagada üksteisega selle ja järgmise aasta tegevusplaane ning väljakutseid. Õpilasliitu esindas kohtumisel juhatuse esimees Marcus Ehasoo.

27. septembril toimus Tartu Ülikooli Narva Kolledžis Õpilasliidu projekti ,,Salliv kool” sallivuskonverents ,,Kuidas teha enda koolist salliv kool?”. Konverents keskendus sellele, kuidas üksik inimene saaks koolis koolikiusamise vastu midagi ette võtta. Eriline rõhk oli sellel aastal vene keelt emakeelena kõnelevatel õpilastel, mistõttu oli üritus kakskeelne. 

Lisaks käivad ettevalmistused juba oktoobris toimuva üldkoosoleku jaoks. 

Avaliku poliitika valdkond

Avaliku poliitika valdkonna suvi ja sügise esimene kuu on möödunud töökalt. Suvel oli võimalus lisaks tööle ka pisut puhata, kuid peamine töö seisnes ikkagi uue aasta planeerimises ja tulevikku vaatamises. Uues valdkonna koosseisus töötavad: Anette Viin, Markos Parve, Lilian Pajus, Kristofer Robin Kirsiste, Viktoria Lohk, Eliisa Varik, Dagmar Oidsalu ja Annabel Aarla.

Augustis koostati 2019. aasta tegevuskava ning planeeriti aktivistide tööd. Kaheksa uut aktivisti alustasid oma tööga septembris nign tõotab tulla töine ja huvitav aasta.

Valdkonnas käib hetkel usin tegevus uue hooaja ettevalmistamiseks: meie südameasi on noorte integratsioon ning jaanuaris plaanis on mastaapne õpilasuuring. Õppeaasta esimeses pooles jätkame sotsiaalsete garantiide kontseptsiooni uuendamisega ning kogume sinna täienduseks rohkemate õpilaste nägemusi seoses ideaalse tugisüsteemiga.

Esimene valdkonnakoosolek toimus 20. – 21. septembril, kus tutvuti uue meeskonnaga, pandi paika nii isiklikud kui ka meeskondlikud ülesanded ja eesmärgid ning aktivistid said ka tööga üldiselt tutvuda, heites pilgu tegevuskavale ja tähtsaimatele dokumentidel

Liikmete valdkond

Liikmete valdkond hakkas vaikselt tööle juba suve alguses. Uue baaskoolitusprogrammi töötasid valdkonnale välja esimees Marcus Ehasoo ja koolivõrgu koordinaator Kristin Pintson. Suvega valmisid ning said uuenduse 8 koolitust ja 7  simulatsiooni. Hetkel on need kõik meie liikmeskoolidele saadavad.

Kooliaasta alguseks valmis ka õpilasesinduse aabits, mis on leitav Õpilasliidu kodulehelt.

Terve liikmete valdkonna tööaasta algas väga tegusalt. Tööd alustasid 11 säravat aktivisti: Aiki Rattur, Emma Triin Seer, Getter Metsallik, Grete Roostik, Helen Link, Helina Reinol, Klaara Saar, Lydia-Karmen Niin, Marie Marcelle Martinson, Nele Tomingas ja Triin Sooäär.

Septembri esimesel nädalavahetusel toimus valdkonna väljasõit ning kõik aktivistid läbisid uue baaskoolitusprogrammi koolituse ning said kohvrid, mis sisaldavad koolituste ja simulatsioonide läbiviimiseks vajalikke materjale. 

Esimese tööülesandena võttis valdkond toimekalt liikmeskoolidega ühendust, et nende andmed uuendada. Septembri lõpuks oli uuendatud üle ⅓ andmetest. 

Samuti on hoo sisse saanud baaskoolitusprogramm, kuhu laekub  tempokalt koolituste soove.

Septembri viimasel nädalal alustas valdkond liikmeskoolidega kontakteerumist, mis kestab kuni oktoobri keskel toimuva üldkoosolekuni. Sellega tagame liikmete maksimaalse osaluse ja tegusa üldkoosoleku.

Kultuuri- ja kommunikatsioonivaldkond

Kultuuri- ja kommunikatsioonivaldkond alustas sel sügisel ühise valdkonnana esimest korda, kui ühendatud said endised kultuurivaldkond ning kommunikatsioonivaldkond. Augusti lõpus valis valdkonna juht uude valdkonda 9 tublit aktivisti: Ats Mattias Tamm, Grete Kaljusaar, Karo Trossek, Karolin Kask, Marianna Vaga, Markus Pikkof, Richard Veelaid, Samantha Kasela ja Siiri Kerno. 

Vast moodustatud valdkonnal pikka sisseelamisaega ei olnud, sest kahe nädala kaugusel esimesest kohtumisest, leidis aset valdkonna esimene ühine sündmus – sügiskool. Sügiskooli üldteema oli ,,Praktilist haridust avastades” ning Nelijärvel toimunud hooajakoolis said osalejad end harida mitteformaalse õppe teemadel.

20. septembril kohtusid kultuuri- ja kommunikatsioonivaldkonna juht Katariina ja juhatuse aseesimees Joosep Forum Cinemasega, et arutada potentsiaalseid koostöövõimalusi. 24. septembril aga Kino Sõprusega. Kohtumiste tulemusi saate ehk juba õige pea näha.

Lisaks sügiskoolile olid kultuuri- ja kommunikatsioonivaldkonna aktivistid abis ka Eesti Õpilasesinduste Liidu projekti Salliv Kool sallivuskonverentsil, mis toimus 27. septembril Narvas. Kommunikatsiooni poole pealt on valdkond koostanud sotsiaalmeediaplaani, alustanud XLI üldkoosoleku kommunikeerimisega ning  alustanud Õpilasliidu sünnipäeva planeerimisega. Lisaks toonud tagasi infokirjad, millest esimest Sa hetkel loed.